Instagram, Koronavirüs Aldatmacası Yüzünden 14 Milyon Takipçili Hesabı Banladı

gol.jpg

Hafta sonu boyunca, yaklaşık 14 milyon takipçiye sahip büyük bir Instagram meme hesabı olan @bestmemes, Başkan Donald Trump ve Barack Obama’dan hileli tweetler yayınladı. Görüntüler, takipçilerini hükümetin Amerikalılara verdiği teşvik ödemelerini yansıtan bir PayPal ödemesi vaat eden bir aldatmaca kampanyasına yönlendirdi .

CORONAVIRUS PANDEMİK

  • Daily Dot, COVID-19 internetin dünya çapında dikkatini çektiği için her gün gürültüyü filtrelemeye kararlıdır . Size gelen viral salgın ile ilgili her şeyi hikayeler getirmek devlet yanıtı için sosyal medya serpinti ve tüm teknik flubs , sosyal eğilimleri ortaya çıkan ve dezenformasyon arasında. 

Memler, 44. ve 45. cumhurbaşkanlarından gelmiş gibi görünecek şekilde tasarlanmış doktor tweet’leri içeriyordu, bu da “CoronaVirus nedeniyle, durumunuz kilit altındaysa, #PatayHome anketini tamamlayarak @PayPal aracılığıyla 1000 dolar kazanmaya hak kazanırsınız. Herkes güçlü olsun. ”

Resimde ayrıca 1.448,71 dolarlık bir Paypal bakiyesi de yer aldı.

  Takipçiler, hesabın biyografisinde, e-posta adresi isteyen üç soruluk bir ankete açılan bir bağlantıya yönlendirildi.

 

Pazar akşamı @bestmemes’ten doktor görüntüleri kayboldu ve Facebook sözcüsü Daily Dot’a platformun koronavirüs yanlış bilgilendirme kurallarını ihlal ettiği için sahte tweet’lerin kaldırıldığını söyledi. 

Pazar gecesi, sahte Obama tweet’i bir kez çıkarıldıktan sonra tekrar ortaya çıktı.

On dakika içinde binlerce beğeni vardı. Daha sonra Pazar gecesi tekrar kayboldu ve bio hesabında (kullanıcıları e-posta adreslerini soran bir web sitesine yönlendiren) bağlantı da kayboldu.

Pazartesi sabahı tüm hesap silinmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top