Çağatay Ulusoy’un Oynadığı “Hakan Muhafız” Dizisine Çalıntı Senaryo Davası!

Netflix Original’in Türkiye’deki ilk yapımı Hakan: Muhafız dava konusu oldu. Adem Bıyık isimli senarist, dizinin senaryosunun kendisinden çalındığını iddia ederek dizinin yapım şirketine dava açtı.

Çağatay Ulusoy’un başrolünü oynadığı Hakan Muhafız dizisinin hukuken zorlu bir süreç bekliyor. İnternette bir dizi platformunda yayınlanan Hakan Muhafız adlı dizi hakkında senaryosunun çalıntı olduğu iddiasıyla dava açıldı. Mahkeme, bilirkişi incelemesi yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi. Senarist Adem Bıyık, internette bir dizi platformunda yayınlanan Hakan Muhafız adlı dizinin senaryosunun kendisine ait olduğunu iddia ederek, dizininin yapım şirketi O3’e dava açtı. İstanbul 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya tarafların avukatları katıldı.

Yapım şirketi avukatı davanın reddini istedi:

Duruşmada söz alan davacı Adem Bıyık’ın avukatı, dosyada bilirkişi incelemesi yapılmasını ve inceleme yapılmadan önce O3 yapım şirketinden dosyaya sunulmayan Hakan Muhafız’ın ilk 3 bölümünün senaryosunun istenmesini, sonrasında yapılacak değerlendirmede özellikle diyalog ile sahne geçişlerinin, ana karakter konumlandırmalarının, hikâye gelişiminin ve karakterler arası ilişkilerin karşılıklı olarak incelenmesini talep etti.

Mahkeme, davalı O3 yapım şirketine müzakere yazılarak Hakan Muhafız dizisinin ilk 3 bölümünün mahkemeye gönderilmesine karar verdi:

Davaya ilişkin eksikliklerin tamamlanmasını isteyen mahkeme FSEK uzmanı, senarist ve yazardan oluşan 3 kişilik bilirkişi heyeti tarafından dosya kapsamındaki tüm deliller doğrultusunda bilirkişi raporu hazırlanması için duruşmayı 24 Eylül’e erteledi.

“O3 İLE TARTIŞACAK BİR ZEMİN BİLE BULAMADIK”

Dava sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan senarist Adem Bıyık, “Kerem İstanbul’un Oğlu isimli senaryomu O3 yapım şirketine uzun süre önce sunmuştum. Onlardan herhangi bir cevap alamadım, bu sırada projemle ilgilenen başka bir yapım şirketiyle anlaştım. Bir süre sonra O3’ün Hakan Muhafız dizisi ortaya çıktı. Anlaştığım yapım şirketinin, aynı hikayenin başka bir projede kullanıldığını bana bildirmesiyle konudan haberdar oldum. O3’e ulaşmaya çalıştık fakat konuyu tartışacak bir zemin bile bulamadık. Biz de bütün hukuki haklarımızı mahkemede aramaya karar verdik. İlk duruşma geçen hafta görüldü ve O3 avukatlarının ısrarla davanın reddi taleplerine rağmen, mahkeme bilirkişi incelemesine karar verdi. Avukatlarım hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklar” ifadelerini kullandı.

Hakan: Muhafız’ın senaryosu bilirkişiler tarafından incelenecek:

Görülen duruşmada, Adem Bıyık’ın avukatı, Hakan: Muhafız’ın ilk 3 bölümünün senaryosunun bilirkişiler tarafından incelenmesini istedi. Avukat, senaryonun özellikle diyaloglar, sahne geçişleri, ana karakter konumlandırmaları, hikaye gelişimi ve karakterlerin arasında ilişki yönünden bilirkişiler tarafından incelenmesini istedi. 

Duruşma sonunda mahkeme, O3 yapım şirketinden Hakan: Muhafız’ın ilk 3 bölüm senaryosunu istedi. Dizinin ilk 3 bölümünün senaryosu bir FSEK uzmanı (Fikir ve sanat eserleri kanunu uzmanı), bir senarist ve bir yazardan oluşan bir bilirkişi heyeti tarafından incelenecek. Senarist Adem Bıyık’ın Hakan: Muhafız’ın yapım şirketi O3’e açtığı dava 24 Eylül tarihinde yeniden görülecek. 24 Eylül’de görülecek duruşmada, bilirkişi heyeti tarafından hazırlanacak raporu da incelenecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top