Avast Antivirüs, Kullanıcılarının İnternet Verilerini Satıyor Olabilir

Popüler antivirüs yazılımlarından bir tanesi olan Avast Antivirus’ün anonim kullanıcı internet kullanım verisini Jumpshot adlı bir iştirake sattığı ortaya çıktı. Bir kullanıcı Avast’ı bilgisayarına yüklediğinde, bir lisans anlaşmasını onaylaması isteniyor. Hemen her uygulamada böyle bir metin karşımıza çıkar ve derinlemesine okumadan onaylar geçeriz. Avast’ın sözleşmesinde kullanıcının verisinin anonim hâle getirmesi ve eğilim ölçümlemeleri amacıyla üçüncü taraflarla paylaşmasına izin veren bir madde bulunuyor.

İddialara göre satışı gerçekleştiren firmanın adı Jumpshot ve bu firma Avast’ın yan kuruluşu olarak biliniyor. Jumpshot’tan elde edilen belgeler skandalın boyutunu gözler önüne seriyor. Avast antivirüs programı tarafından kullanıcıların arama geçmişi, Google koordinatları, konum aramaları ve her türlü site üzerinde izlenebilen tıklama hareketleri toplanıyor ve ardından Jumpshot, bu son derece hassas bilgiler içeren verileri dünyanın önde gelen şirketlerine satıyor. Satın alma gerçekleştiren siteler arasında Google, Microsoft, Pepsi, Sephora, Yelp, Home Depot ve benzeri firmalar bulunuyor. İddialar bununla da sınırlı değil. İnternet kullanıcılarının her türlü kullanıcı davranışı ve hareket geçmişini barındıran bu verileri satın almak için yukarıda adı geçen şirketlerin milyonlarca doları gözden çıkardığı söyleniyor.  435 milyondan fazla kullanıcıya aktif olarak hizmet verdiğini belirten Avast’a karşılık, Jumpshot yalnızca 100 milyon cihazın verisine sahip olduğunu iddia ediyor. Yani en az 100 milyon internet kullanıcısının en kişisel bilgileri dünyanın önde gelen şirketleriyle paylaşılmış olabilir.

Avast hangi kullanıcı verilerini topluyor?

PC Mag’e göre, anonim web verileri geriye dönük işlenerek her bir Avast kullanıcısına tek tek bağlanabilir. Avast, kendi dokümanlarına göre her şeyi takip edebiliyor: Kullanıcıların neleri aradıkları, belirli bir ürün ve marka ile nasıl etkileşim kurduğu, neleri satın aldığı da toplanan veriler arasında bulunuyor. İşte Avast’ın takip ettiği verilere bazı örnekler:

+ Google aramaları
+ Amazon mağaza görüntülemeleri
+ Giysilere ait banner reklam tıklamaları
+ Instagram görüntülemeleri
+ Görüntüleme ve tıklamaların tam zaman ve saati
+ Bir Facebook sayfasını ziyaret ettiğiniz saatler
+ eBay’den satın alınan ürünler
+ PornHub ziyaret saatleri, arama terimleri, video görüntülemeleri

Yukarıda verdiğimiz örnekler sadece muhtemel veri örneklerinin küçük bir kısmını oluşturuyor. Bir kişinin internet üzerinde sıklıkla ziyaret ettiği siteler Avast tarafından otomatik olarak takip ediliyor.

Avast sizi bir web sitesi veya ayrı bir tarayıcı uzantısı yerine masaüstü bilgisayarınız üzerindeki yazılım aracılığı ile izlediği için, tüm internette gezinme verisine aynı biçimde davranıyor. Bazı web sitelerinin diğerlerine göre daha fazla veri puanı oluyor. Örneğin bir mağazanın bir fotoğraf galerisine göre daha farklı verisi bulunuyor. Ancak tüm bunlar Avast tarafından takip edilebiliyor.

Verilerin tamamen anonimleştirildiği belirtiliyor:

Öte yandan verilerin kullanıcıların adları gibi kişisel bilgileri içermediği ve tamamen anonimleştirildiği belirtiliyor. Uzmanlar, bazı yöntemlerle belirli kullanıcıları yeniden adlandırma işleminin mümkün olabileceğini söylüyor. Bu noktada uzmanların uyardığı bir diğer noktaysa; internetteki ücretsiz şeylerin gerçekten ücretsiz olmadığı. Kullanıcılara “Parayla ödeme yapmıyorsanız, büyük olasılıkla verilerinizle ödeme yapıyorsunuzdur” tavsiyesi veriliyor.

İşte Jumpshot’tan alınan ve pazarlanan bir veri örneği:

  • Cihaz Kimliği: abc123x
  • Tarih: 01/12/2019
  • Saat, Dakika, Saniye: 12:03:05
  • Alan Adı: Amazon.com
  • Ürün: Apple iPad Pro 10.5-2017 Model – 256GB, Rose Gold
  • Davranış: Sepete Ekle

Avast’ın, topladığı bu verileri yakın zamana kadar tarayıcı eklentisi aracılığıyla elde ettiği söyleniyor. Veri depolamasının, Avast açısından oldukça kârlı bir iş modeli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu noktada 2019 yılında yalnızca bir şirketin, kullanıcı verilerini satın almak için 2 milyon dolar ödeme yaptığına dair iddialar bile bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top