Corona Virüs Yüzünden Karantina Altındaki Vuhan’da Yaşayan Türk, Yaşanan Kabusunu Anlattı!

Corona virüsü salgını dünya gündemini sarsmaya devam ediyor. Salgını kaynağı olan Çin’de virüsten etkilenenlerin sayısı her geçen gün artarken hükümet, milyonlarca kişilik kentleri karantina altına aldı. Bunlardan birisi de tüm giriş ve çıkışların yasaklandığı, insanlara sokağa çıkmayın uyarısının yapıldığı Wuhan kenti. Wuhan’da çalışan Türk vatandaşı Burcu Oner, CNN Türk’e yaşananları anlattı.

Çin’de salgına dönüşen yeni tip koranavirüsün ortaya çıktığı, ulaşımın ve kente girişlerin durduğu 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde gıda stoku yapan halk, evlerine kapandı. Çin genelinde Hubey başta olmak üzere birçok eyalet, özerk bölge ve özel idari bölgede 830 kişiye bulaşan ve 25 kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) ülke sınırlarını aşarak başka yerlerde de görülmeye başlandı.

Henüz kaynağı tam olarak tespit edilemese de yılanlardan insanlara bulaştığı üzerine iddilar ortaya atılan Corana virüsü, Çin’den diğer ülkelere sıçramaya başladı. Çin hükümeti ise salgının önünü kesebilmek için Wuhan kentinden başlayarak şu ana dek 13 kenti karantina altına aldı

Enfekte olanların ya Wuhan’da yaşayan ya da bir şekilde burada bulunan kişiler olduğundan yola çıkan Çin hükümeti virüsün başka yerlere yayılımını önlemek amacıyla kentte toplu ulaşım hizmetleriyle bölgeye giriş çıkışların durdurulması uygulamasını başlattı. Kentte otobüs, taksi hizmeti, metro seferleri durdurulurken bölgeye girişler yasaklandı, çıkışlar ise özel durumlara bağlandı. Dünyada eşine az rastlanan bu uygulama, Vuhan’dan sonra aynı eyaletteki Huanggang ve Icou kentleriyle civar ilçelere de genişledi.

Karantina altına alınan kentlerin hepsine giriş ve çıkışlar yasaklanırken, sokağa çıkanlara da cezai yaptırım uygulanacağı söylendi. 11 milyon nüfusa sahip Wuhan kentinde ise sokaklarda kuş uçmuyor. Sokağa çıkan vatandaşlardan bazıları ise Corona virüsü etkisindeki insanların görüntülerini internettte paylaşıyor. Wuhan’da yaşayan Burcu Öner, şehirde yaşananları CNN Türk’e bağlanarak aktardı. 

-Kentteki marketlerin yerel saatle 17.00’den itibaren kapanacağının kendilerine bildirildiğini kaydeden Öner, “Kentte su siparişleri bile durdurulmuş durumdaydı. Marketlerden alabildiğimiz kadar su almaya çalıştık. An itibarıyla halk, Çin devleti ne derse onu uygulamaya çalışıyor. Bir hafta süre verildi” ifadelerini kullandı.

-Öner, halkın mevcut önlemlerin bir hafta sonra sona ermesini umduğunu belirterek, “Karantina ortamı daha uzun sürerse ‘insanlar kendi yöntemleriyle Vuhan şehrinden kaçmaya çalışacaklar’ diye düşünüyorum.” yorumunda bulundu. Kentteki mevcut ortamının halkı marketlere sürüklediğini vurgulayan Öner, burada yaşayanların yoğun alışverişler sonrası boşalan marketlerden bir başkasına koşarak gittiğini söyledi.

-Wuhan’da yerel hükümetin halka “maske takın” çağrısı sonrası yüzde 95’lere ulaşan maske takma durumuna ilişkin, “Dışarı çıktığımızda sağlık açısından gözlük takmaya çalışıyorum, maskeyi sürekli takıyorum.” diyen Topal, kentte otobüs, metro ve tren dahil olmak üzere tüm toplu ulaşımın durdurulduğunu anımsattı. Topal, kentteki mevcut durumun bitişi için herhangi bir tarih öngörülmediğine işaret ederek, “Halkta bir tedirginlik var. Bazı insanlar aşırı tepki gösterip (marketlere) saldırı durumuna geçti.” dedi.

Burcu Öner, ellerinden gelen tüm önlemleri aldıklarını belirtiyor. Wuhan Belediyesi tarafından yönlendirilen vatandaşlar, tehlike geçene dek evlerinde yaşamak durumundalar. Öner ise karantina durumu geçince Türkiye’ye döneceğini söylüyor. 

Yayını detaylı bir şekilde aşağıdan izleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top