Müzik İlk Ne Zaman Keşfedildi?

Müzik dediğimiz de aklımıza ilk neler geliyor. Her müziğin her tonun her parçanın insanlar üzerinde ayrı bir anlamı vardır. Peki, bu anlamlar nasıl oluşuyor? Yani sizler gelip bir müzik keşfedip bu müziğe hayatınızdan bir anlam bir parça katıyorsunuz bu bazen istemsizce bazen isteyerek oluyor.  Hayatımız da bazen işçi, bazen mimar, bazen depresif, bazen mutlu oluyoruz. Bunların hepsi kendi bilincimiz doğrultusunda Gerçekleştiriyor. Sıkı bir hayat maratonu içerisinde kişilere derdini anlatmaktansa şarkıların sizlerin derdini anlatmasını istemsizce tercih ediyor istiyor ve onları dinliyorsunuz.

Bu duruma örnek verecek olursak eğer sevgiliniz den ayrıldınız ve depresyon içerisindesiniz veya hayat size istemediğiniz darbeler vurdu ve sözlerini dışa yansıtamadığınız kelimeleri şarkılarda bulmaya başlıyorsunuz.

Bunun örnekleri sanatçıları da isimlendirerek bu konu içerisinde alacak olursak en fazla Müslüm Gürses’ de görülmüştür. Kendisini hepiniz tanıyoruz konserlerinde, rakı masalarında, sohbetler de ve buna benzer birçok alanda mutsuz, mutlu veya depresyonda olan insanlar kendilerine yakın olan şarkılara kendilerini vererek o depresyon sürecin de ifade edemediklerini sanatçılardan duyarlar.

Müzik, geçmiş ve şimdiki bilinen kültürlerde, zamanlar ve yerler arasında büyük farklılıklar içinde bulunur.

Müzik tüm kabile gruplarında bile tüm insanlar dahil olmak üzere bir türe sahiptir. Her insanın, her topluluğun, her milletin, her ülkenin, her kıtanın farklı müzik kültürleri ve yaşayışları vardır. Yaşadıkları dönem, sosyal ve statü açısından müzik alanında farklılıklar görülmesine sebep olmuştur.

Peki, İlk Müzik Kim Tarafından Keşfedildi?

İlk müzik araştırmalara göre Afrika’ da ortaya çıkmıştır ve günümüze kadar değişik bir şekilde evrimleşmeye başlamıştır. Ve şuanda örneklerde de görebildiğimiz gibi hayatımızın temel bileşeni haline gelmiştir. Düşünsenize ortada sadece seslerin ve tonların birleşmesinden ve gelişmesinden ortaya çıkan bir sunum var ve biz insanlar bunu çok seviyoruz… Sizce de akıl almaz bir durum değil mi. Ama diğer yandan bakacak olursak temel yaşam ihtiyaçlarımız dan bir tanesi bile değil. Ama örneğe bakacak olursak bugün daha taş ve sopalarla yaşamlarını sürdüren çağ atlamamış kabileler var ve onlar bile kendi kültürlerine göre müzik üretiyorlar. Gerçekten dinlediğimiz, yaşadığımız tüm gelişmişlikler ve olayları iyi değerlendirmemiz ve küçük gördüğümüz ayrıntıların ne kadar büyük anlamlı olduğunu anlıya bilmemiz gerek.

Peki, günümüz de bilenen en eski şarkı nedir. Yani tam anlamıyla eski denilemez çünkü müzik yazıdan daha ortaya çıktığı ve topluluklar tarafından üretilip tüketildiği için bir tarih verilemez ancak elde edilen bilgilere göre tam anlamıyla ilk şarkı nedir diye soracak olursanız eğer Ugarit topluluğu tarafından gerçekleştirilmiştir. Şimdi burada bahsettiğim tüm konuların her birinin ayrı ayrı kendi hikayesi var ancak ben bunları tabi ki bir videoya sığdıramam sizler kendi aklınıza takılan terimleri internet üzerinden araştırarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Müzikal Kompozisyon

Dünyanın herhangi bir yerinden müzik notaları dahil olmak üzere eksiksiz bir müzikal kompozisyonun hayatta kalan en eski örneği Seikilos kitabesidir.

Yani müziğin temeline bakacak olursak eğer. Müzik hayatımıza bir rüzgar girip bizleri tufana çevirip yaşantımıza devam etmemize neden olmuştur. Müziksiz insan duygusuz bir ruha dönüşür. Her birimizin hayatımız da tutunduğumuz müzikleri vardır. Biz bunları biliriz veya bilmeyiz ancak bilen tek bir şey vardır. O da ruhumuzdur. Bazen dinlenmeli, bazen acı çekmeli, bazen mutlu olmalı ve müziklere sığınmalıyız dertleşmeliyiz. Doğal yaşam sesleriyle ortaya çıkan müzik Hem atalarımızı hem toplumuzu hem milletimizi hem arkadaşlarımızı yönlendirmiştir. Her çağda, her dönemde kültürlerimiz zenginleşmiş ve insanlar üretmeye başlamıştır.

Ve aklımıza ilk soru şu gelmelidir. İnsanoğlunun çağ atlamasına neden olan üretim, ilk nefesini müzikle mi almıştır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top