CES 2020’de PlayStation 5’in Logosu Tanıtıldı!

CES 2020 etkinliklerinin açılışında sahne alan PlayStation Genel Müdürü Jim Ryan, PlayStation 5’in logosunu açıkladı. Yeni logo, PlayStation 3 ve 4’ten alışık olduğumuz logoya ufak dokunuşlar yapılmış olarak karşımıza çıkıyor.

Sony, CES 2020 kapsamında düzenlediği etkinlikte PlayStation 5 logosunu tanıttı. Japon elektronik devi, PlayStation VR sanal gerçeklik başlığının toplam satış rakamının da 5 milyonu geçtiğini açıkladı. PlayStation VR, 2016’nun ekim ayında satışa sunulmuştu.

PlayStation 5 ile ilgili sızıntılar son birkaç aydır ortalığa saçılmış durumda. Ancak yeni nesil oyun konsolunun neye benzediğine dair sağlam bir sızıntının olmadığını da belirtmek gerek. 8K çözünürlük, ray tracing teknolojisi, yükleme sürelerini kısaltmak için süper hızlı SSD ve önceki PlayStation modelleriyle geriye dönük uyumlu olacağı söylenen PlayStation 5’in, AMD Zen 2 mimarisine dayanan sekiz çekirdekli işlemci ve AMD Radeon Navi tabanlı bir grafik işleme ünitesi ile gelmesi bekleniyor.

Sony tüm bunlara ek olarak, düzenlediği CES 2020 etkinliğinde PlayStation oyun konsollarının satış rakamları ile ilgili de bilgi verdi. Şirketin açıklamalarına göre 104 milyon adet satan PlayStation 4158 milyon adetlik satış rekorunu elinde bulunduran PlayStation 2‘nin ardından tarihte en çok satan ikinci oyun konsolu oldu. PS4’ün, yıl sonuna doğru yapılacak olan PlaySatation 5 lansmanına kadar PS2’nin rekorunu geçebilmesi ise oldukça zor görünüyor.

İşte PlayStation 5’in logosu;

Aslına bakacak olursak PlayStation 5’in logosu, bugüne kadar alıştıklarımıza bir hayli benzer. Ancak hayatımızdaki diğer her şey de olduğu gibi PlayStation 5’in logosunda da ufak değişiklikler var. Şirket, PlayStation 5’in logosunu, mevcut logoya ufak dokunuşlar yaparak önceki nesillerle benzer tutmaya karar vermiş ve aslında bu durumun beklenen bir şey olduğunu ifade edebiliriz. Ryan, Sony’nin gelecek dönemlerde PlayStation 5’le ilgili daha çok bilgi paylaşacağını söyledi. Aslına bakacak olursak bu durum uzunca bir süredir oyunseverlerin gündemindeydi çünkü şirket, geçtiğimiz dönemde yaptıkları açıklamalarla PlayStation 5’i gündemden düşürmeyeceklerini ve kamuoyunu bilgilendireceklerini söylemişlerdi.

PlayStation 5’in kesinleşen özellikleri;

  • 3D ses: Oyunseverler, PlayStation 5’in sahip olduğu 3 boyutlu ses teknolojisiyle kendilerini oyunun içerisinde gibi hissedecekler. Sesler, oyunseverlere daha derinden iletilecek.
  • Dokunsal ve uyarlanabilir tetikleyici: Oyun kontrolcüleri, daha iyi bir deneyim için büyük bir öneme sahip. PlayStation 5, oyunculara çok iyi bir his yaşatmayı vadediyor.
  • Ultra hızlı SSD: SSD bellekler, son yılların en önemli donanım yeniliklerinden bir tanesi oldu. PlayStation 5’in sahip olduğu ultra hızlı SSD’ler, oyunların yüklenme sürelerini ciddi anlamda kısaltacak. 
  • Donanım tabanlı grafik izleme: PlayStation 5 ile birlikte oyunseverler, daha iyi bir görsel deneyim yaşayacaklar. Çünkü PlayStation 5, oyun içi görselleri geliştiren donanım tabanlı grafik izleme özelliğiyle birlikte gelecek.
  • Ultra HD Blu-Ray desteği: PlayStation 5, grafik ögelerini ciddi anlamda önemseyen bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Ultra HD Blu-Ray disk desteğine sahip olacak olan PlayStation 5, böylelikle oyunseverlere benzersiz bir deneyim yaşatacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top