Altın Küre En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Joker ile Joaquin Phoenix Kazandı!

Oscar’ın habercisi olarak nitelendirilen Altın Küre Ödülleri, sahiplerini buldu. DC Comics filmi Joker’de gösterdiği performansla büyük beğeni toplayan Joaquin Phoenix, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Bu yıl 77’ncisi düzenlenen Altın Küre Ödülleri, her yıl olduğu gibi Hollywood’un yıldız isimlerine ev sahipliği yaptı. Sunuculuğunu ünlü komedyen Ricky Gervais’in yaptığı törene damga vuran filmlerden biri de Joker oldu. DC Comics yapımı, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Müzik ve En İyi Film olmak üzere dört Altın Küre ödülü için aday gösterildi. 

Todd Phillips imzalı filmde canlandırdığı Arthur Fleck -nam-ı diğer Joker- karakteri ile son yılların en iyi oyunculuk performanslarından birine imza atan Amerikalı aktör Joaquin Phoenix, En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. Phillips ise beklendiği gibi En İyi Yönetmen ödülünü kazandı.

Joaquin Phoenix: “Kendi Hayatımızda Değişiklikler ve Fedakarlıklar Yapmamız Gerekiyor.”

Hayvan çiftlikleri ile iklim değişikliği arasındaki ilişkiyi tanıyıp ödül töreninde vegan yemekler servis ettikleri için HFPA’ya teşekkürlerini ileten Joaquin Phoenix, Avustralya’da günlerdir devam eden yangınlar ve bunun getirdiği iklim değişikliği sorunlarına değindi. Joaquin Phoenix, iklim değişikliği gibi çok önemli bir sorunun çözülmesine yardımcı olmanın önemini şu şekilde kelimelere döktü:

“Genel kanının aksine aslında gemiyi sarsmak istemiyorum ama gemi artık sarsıldı. Gerçekten çok fazla sayıda insan en iyi dileklerini bizlerle paylaştı. Pek çok insanın iyi dileklerini Avustralya’ya göndermesi gerçekten güzel ama bundan daha fazlasını yapmak zorundayız.  Ben her zaman erdemli bir insan olmaya çalıştım. Çok fazla şey öğrenmeye çalışıyorum. Bana çok fazla fırsat veren insanlar var bu salonda. Bazı şeyleri doğru yapmam için bana çok yardımcı oldunuz ve buna müteşekkirim. Özellikle birlik olarak birtakım değişikliklere yol açabiliriz. Oy kullanmak harika, ama bazen kendimizle ilgili sorumluluğu benimsememiz gerekiyor ve kendi hayatımızda değişiklikler ve fedakarlıklar yapmamız gerekiyor. Lütfen bir şeyler yapalım. Ben daha iyisini ortaya koymaya çalışacağım. Umarım siz de yaparsınız. ”

Joaquin Phoenix, aynı kategoride aday gösterilen diğer oyunculara hayran olduğunu ve bu oyuncularla aynı kategoride yarışmaktan onur duyduğunu dile getirirken; Altın Küre Ödülleri’nin televizyon için reklam üretmek adına yapılan bir tören olduğunu söyledi. Bununla beraber Phoenix, Todd Phillips’den övgü dolu sözlerle bahsetti. Todd Phillips hakkında “Todd, inanılmaz bir dost ve inanılmaz bir ortaktın. Bu filmi yapmak için beni ikna ettin ve bana samimi olmam için hep cesaret verdin ki ben çok zor insanımdır. Benimle başa çıktığına inanamıyorum. Her zaman sana borçlu kalacağım.” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top