ABD’de Bir Şehrin Bilgisayarları, Siber Saldırı Sonrası Çevrimdışı Hâle Getirildi

Belirgin bir siber saldırı sonrasında , New Orleans şehir çalışanlarına, önlem olarak hafta sonu boyunca bilgisayarlarını kapatmaları söylendi.

Saldırının neden olduğu hasar miktarı hala belirsiz olsa da, şehir yetkilileri, kullanıcı parolalarının veya verilerin çalındığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını açıkladı.

New Orleans Ulusal Güvenlik ve Acil Durumlara Hazırlık Ofisi’ne göre, NOLA.gov web sitesi Pazar günü “plansız bakım” için kaldı, ancak 911 ve itfaiye gibi acil servisler hala çalışıyordu. FBI ve Gizli Servis de soruşturmaya yardımcı oluyor.

New Orleans siber saldırı

New Orleans’ın acil durum hazırlık kampanyası NOLA Ready, olayla ilgili Twitter’daki bir yayında daha fazla ayrıntı verdi :

“Çok sayıda dikkatli olunca, tüm çalışanlara bilgisayarları kapatmaları, aygıtları fişten çekmeleri ve WiFi bağlantısını kesmeleri derhal uyarıldı. Tüm sunucular da kapatıldı.” 

Şu an itibariyle, New Orleans kentinin sistemlerini çevrimdışına almak zorunda kalmasından fidye yazılım saldırısının sorumlu olup olmadığı henüz net değil , ancak konuyla ilgili soruşturma tamamlandıktan sonra muhtemelen daha fazla şey öğrenecek.

CEO ve Cyware Labs’ın kurucu ortağı Anuj Goel, tehdit istihbaratını paylaşmanın gelecekte bu gibi saldırıları önlemeye nasıl yardımcı olabileceğini söyledi:

“Yerel yönetimlere yapılan fidye saldırıları, bu yıl New Orleans Şehri’ne yapılan saldırıların en son örneği olduğu için endişe verici bir yükselişe şahit oldu. Büyük çaplı bir saldırıya yol açan güvenlik boşlukları neydi? Tehdit oyuncuları tüm devlet ağına yayılmayı nasıl başardı? Yerel yönetim gelecekte bu tür saldırıları önlemek için ne yapabilir? Bunların hepsi böyle bir siber saldırı sonrasında cevaplanması gereken kritik sorular. Tehdit istihbarat paylaşımı, hükümetleri bu tür saldırıları tahmin etmelerine ve proaktif olarak engellemelerine yardımcı olarak bu tür saldırıların yayılmasını tamamen engellemekte veya önlemekte güçlendirebilir. Birinin başarılı olması durumunda, istihbarat işlemlerini sıfıra veya ihmal edilebilir operasyonel duruş süreleri ile otomatikleştirerek hiçbir zaman içeremezler. ” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top