Plastik Poşet Kullanım Oranı Yüzde 77,27 Düştü!

1 Ocak 2019’da yürürlüğe giren ücretli poşet düzenlemesi, çevre için olumlu etkilerini vermeye başladı. Düzenlemenin geçerli olduğu ilk 11 ayda, 150 bin ton plastik tasarrufu sağlandı ve kişi başı poşet kullanımı 10’a düştü. Tam 210 milyon TL gelir elde edildi.

Türkiye’de ise 2019’a kadar yılda 35 milyar adet plastik poşet piyasaya sürülüyor ve kişi başına ayda yaklaşık 35 plastik poşet kullanılıyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 1 Ocak’tan itibaren başlatılan plastik poşetlerin ücretli olması uygulamasıyla, kullanım yüzde 77,27 oranında düştü. Aylık yaklaşık 35 olan kişi başı poşet kullanım adedi 10’a kadar geriledi.

Anadolu Ajansı’nın sitesinde yer alan habere göre yeni uygulama sayesinde 6 bin tonluk sera gazının salınımını önlenmiş oldu. Ayrıca kurallara uymayan marketlere ve poşet üreticilerine 121.411 lira para cezası kesildi.

Ayrıca poşetlerin ücretlendirilmesi konusuna yıl içerisinde düzenleme getirildi. Yapılan düzenlemeyle birlikte gümrüksüz satış mağazalarının yanı sıra tekstil, oyuncak, elektronik, giyim alanında satış yapılan yerlerde ve bakkal, kantin, züccaciye gibi işletmelerde belli poşetler için ücretsiz satış imkânı getirildi.

Ayrıca marketlerde, barkodsuz poşet satışı yasaklandı. Bakanlık, sektör temsilcileriyle görüşerek 2020 yılında plastik poşet ücretlerine zam yapmama kararı aldı. 2021 yılında da ücretli poşet uygulamasına benzer bir uygulamaya geçiş yapılacak.

Barkodsuz poşet satışı 30 Haziran’dan itibaren yasak;

Bakanlık, yıl içerisinde “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar”da da düzenleme yaptı.

Düzenlemeyle gümrüksüz satış mağazalarındaki poşetler ücretsiz hale getirildi. Tekstil, oyuncak, elektronik, unlu mamul, giyim, gıda gibi ürünlerin toptan veya perakende satışının yapıldığı market, bakkal, kantin, pastane, züccaciye, tuhafiye, restoran, kafe, nalbur ve benzeri yerlerdeki belirli poşetler için de ücretsiz satışın geçerli olması sağlandı.

Değişiklik ile plastik poşetlerin kalınlığının değişkenlik gösterebileceği göz önünde bulundurularak yüzde 10’luk sapma oranı, Bakanlık tarafından “tolerans payı” olarak kabul edildi.

Marketlere, barkodlu poşete geçiş için 30 Haziran’a kadar süre tanındı. Sürenin dolması ile barkodsuz poşet satışı da yasak hale geldi. 

– Depozito uygulaması 2021’de başlıyor;

1 Ocak 2021’den itibaren, zorunlu depozito uygulamasıyla plastik, cam ve metal içecek ambalaj atıkları etkin bir şekilde toplanarak sanayiye kaliteli hammadde sağlanacak, ayrıca bertaraf edilen atık miktarı azaltılacak.

Bakanlık özellikle plastik, cam ve metal içecek ambalaj atıklarının etkin bir şekilde toplanmasıyla sanayiye kaliteli hammadde sağlayarak ithalatı ve cari açığı azaltacak, bertaraf edilen atık miktarının azaltılmasına yönelik “depozito uygulaması”nı 1 Ocak 2021’den itibaren zorunlu hale getirecek.Uygulamanın ekonomik ve çevresel faydaları yanında ek istihdam olanakları yaratması da öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top