13 Milyar Yaşında Bir Galaksi Keşfedildi

Lou Bega’nın tek hit harikası “Mambo No. 5” in izleyen bir şarkı değil. MAMBO-9 olarak bilinen galaksiden gelen ışık bize ulaşmak için 13 milyar yıl boyunca seyahat etti ve teleskopla gözlemlenen en uzak yıldız oluşturan galaksi oldu.Bu canavar galaksi, dev bir yıldız odası olarak kabul edilir ve yıldız oluşturmak için gerekli bir bileşen olan tozla doludur. Bunun gibi bir galaksideki yıldız oluşumu oranı, her yıl güneşimizin kütlesinin birkaç bin katına ulaşabilir – yılda üç güneş kütlesi oluşturan kendi galaksimizle.Şili’deki Atacama Büyük Milimetre / milimetre düzeneği kullanılarak görüntülenen bu galaksi hakkında şaşırtıcı olan şey onun yaşı. Büyük Patlama’dan 970 milyon yıl sonra oluştu, yani evrenin başlangıcında başladı.

Tozlu yıldız oluşturan galaksinin ALMA radyo görüntüsü, MAMBO-9 adını verdi.Gökbilimciler bu kadar geriye uzanan dev yıldız kreş gökadaları bulmayı beklemiyorlardı, ancak MAMBO-9 ve diğer galaksilerin keşfi evrenin şafağından keşiflerini değiştiriyor.Çok büyük miktarda yıldız üretimi yaptıkları için, bu gibi galaksiler evreni etkilemiş ve onun gelişmesine yardımcı olmuş olabilir.Ancak bu yıldız fabrikalarındaki tozlar ve bizden inanılmaz uzaklıkları, onları görüş alanından gizlemeye meyillidir.Astrofizik Dergisi’nde bu hafta yayınlanan teleskop verilerinden elde edilen bulguları içeren bir çalışma .

Austin’deki Texas Üniversitesi’nden yazar Caitlin Casey, “Bu galaksiler düz görünüşte gizlenme eğilimindedir” dedi. “Orada olduklarını biliyoruz, ancak bulmak kolay değil çünkü yıldız ışıkları toz bulutlarında gizli.”On yıl önce Şili’deki Universidad Diego Portales’teki ortak yazar Manuel Aravena, ilk olarak MAMBO enstrümanını veya İspanya’nın IRAM 30 metrelik teleskopundaki Max-Planck Millimol BOLometreyi kullanarak galaksideki ışığı tespit etti. gökada. Ancak galaksinin mesafesini ve yaşını anlamak için yeterli bilgi toplayamadılar.Almanya’da doktora öğrencisi olan Aravena, “Gerçek olup olmadığından şüpheliydik, çünkü diğer teleskoplarla bulamadık. Ancak gerçek olsaydı çok uzak olmalıydı” dedi. ilk algılama

Almanya’da doktora öğrencisi olan Aravena, “Gerçek olup olmadığından şüpheliydik, çünkü diğer teleskoplarla bulamadık. Ancak gerçek olsaydı çok uzak olmalıydı” dedi. ilk algılama

Şili’deki ALMA olarak bilinen teleskop dizisi, bu uzak, tozlu galaksileri algılayacak kadar hassastır. Ancak bu kadar uzak galaksileri bulmak için en büyük engel aslında bize yakın olan galaksilerdir, çünkü bize daha uzak olanları ışıklarıyla engeller. Bazen, etraflarındaki daha uzak galaksilerden ışığı büken ve tespit edilmelerini kolaylaştıran yerçekimi merceklenmelerinde yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, bu, uzak galaksileri de çarpıtarak, onlar hakkında daha fazla şey öğrenmeyi zorlaştırabilir.Ancak araştırmacılar, çekimsel mercekleme olmadan MAMBO-9’u tespit ettiler ve bu çarpıtma etkisi olmadan görülmesi en uzak galaksiyi yaptılar.Casey, “Galaksideki toplam gaz ve toz kütlesi çok büyük: Samanyolu’ndaki tüm yıldızlardan 10 kat daha fazla. Bu, henüz yıldızlarının çoğunu inşa edemediği anlamına geliyor.” Dedi.

Görüntüde, ikinci bir bileşen görülebilir. Galaksi aslında bir başkasıyla birleşiyor, bu nedenle iki kısım.Araştırmacılar, ALMA’dan elde edilen verilerin, kaç tane olduğunu ve neden evrenin zaman çizelgesinde erken oluştuğunu anlamak için daha uzak ve tozlu gökadalar bulmalarına yardımcı olabileceklerini umuyorlar.Toz ayrıca daha fazla araştırmak istedikleri bir gizemi de sunmaktadır.Casey, “Toz normalde ölmekte olan yıldızların bir yan ürünüdür” dedi. “Tozdan 100 kat daha fazla yıldız bekliyoruz. Ancak MAMBO-9 henüz o kadar çok yıldız üretmedi ve Big Bang’den sonra tozun bu kadar hızlı nasıl oluşabileceğini bulmak istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top