NASA’nın Mars’ta Görev Yapacak İki Keşif Aracı: Mars 2020 ve Curiosity

Merak NASA‘nın uzun süredir aktif olan Mars rover’ı olmayacak. Gelecek yaz, Mars 2020, Kızıl Gezegene yönelecek. En yeni gezgin meraktan tasarımdan ödünç alırken, ikiz değiller: California’nın Pasadena kentindeki NASA‘nın Jet Propulsion Laboratory tarafından inşa edildi ve yönetildi, her birinin devam etmekte olan Mars’ı araştırması ve eski yaşam arayışında kendi rolü var. İşte kardeşleri birbirinden ayıran şeylere daha yakından bir bakış.

Görevler

İkiz, “suyu takip etmek” için 2004’te iniş yapan İkiz Ruh ve Fırsat, gezegenin bir zamanlar donmuş bir çöl haline gelmeden önce akan suya ev sahipliği yaptığını ortaya çıkardı. Ama bu ne zaman oldu ve neden?

NASA daha fazla bilgi edinmek için süper Meraklı gezinme aracını başlattı . Merak, 2012 yılında inişe geçtiğinden beri, milyarlarca yıl önce bir göl ve mikrobiyal yaşamı destekleyebilecek bir ortam içeren Gale Krateri’ni dolaşıyor. Gezici, hala Gale Krateri içinde yer alan ve kısmen su ile oluşan 3 mil yüksekliğinde (5 kilometrelik) Keskin Dağ’a yükseldiğinden, bu ortamla ilgili ipuçlarını aramaya devam ediyor.

Yaklaşık 3.760 mil (6.050 kilometre) uzaklıktaki Mars 2020, ayrıca su ile şekillenen bir manzara da keşfedecektir: Jezero Crater, antik bir deltanın yeri. Ancak 2020 bir sonraki bilimsel adımı attıracak: Gelecekteki görevler tarafından alınabilecek ve derinlemesine incelenmek üzere Dünya’ya geri döndürülebilen geçmiş yaşamın gerçek işaretlerini ya da biyoteknolojileri arayacak.

Aletler

Mars 2020’nin şasisi veya gövdesi, Meraktan’ın yaklaşık beş inç daha uzun. Ayrıca Merak’ın 1,982 pound’una (899 kilogram) kıyasla 2,260 pound’da (1,025 kilogram) kontrol daha ağır. Ağırlık farkı, her birinin taşıdığı araçlarla ilgilidir.

Robotik kollarla başlayın: Merak, 7 metreyi (2,2 metre) uzatır ve bilimsel bir kamera, kimyasal analizör ve delici ile donatılmış dönen 65 kiloluk (30 kilogram) bir taret kullanır. Fitil bilim laboratuarı, kaya numunelerini toz haline getirir ve tozu, iki laboratuarın kayaların kimyasal ve mineral yapısını belirleyebileceği şasisine döker.

Mars 2020’nin kolu, Merak’ınkiyle aynı erişime sahip, ancak tareti daha ağır – 99 kilo (45 kilo) – çünkü daha büyük aletler ve karot için daha büyük bir matkap taşıyor. Matkap, ufalamak yerine sağlam kaya çekirdeğini kesecek ve karmaşık bir depolama sistemi aracılığıyla numune tüplerine yerleştirilecektir.

Gözler ve Kulaklar

NASA’nın Mars görevlerinin tümü, bilim adamları ve mühendisler gezegeni keşfederken halkın birlikte hareket etmesine izin verdi. Merak, Mast, kamera, başlık ve vücut üzerinde 17 kamera ile yapıyor; dördü renkli kameralar.

Mars 2020, çoğu renkli 23 kameraya sahiptir. Yeni gezici ayrıca “kulakları” da içeriyor; sadece Mars inişinin ilk seslerini değil aynı zamanda Mars rüzgarını ve gezginin kimyasal analiz eden lazer zaplarını yakalayan mikrofonlar da içeriyor. Curiosity’nin Mast Kamerasının geliştirilmiş bir versiyonu olan Mastcam-Z, yakınlaştırma özelliğine sahip ve yüksek tanımlı video ve panoramalar çekecek.

Tekerlekler

Merak, Mars 2020 takımını Kızıl Gezegendeki “off-road” için hazırladı. Usta rover’ın alüminyum jantlarında delikler açılmaya başladığında, mühendisler Mars yüzeyinde sivrilen keskin kayaların, jantlara beklenenden daha fazla baskı yaptığını anladılar. Dikkatli bir sürüş planlaması, bir yazılım güncellemesi ile birlikte, Merak’ın Sharp Dağı’na kadar olan yolculuğunun geri kalanında da onları formda tutacaktır.

Mars 2020’nin tekerlekleri aynı malzemelerden üretilirken, biraz daha kalın ve daha dardır, derileri neredeyse milimetre daha kalındır. Meraklı’nın zikzak desenleri veya grouserları yerine Mars 2020, tekerlek başına daha sert olanları ve iki katı kadardır (48’e karşı 24). JPL’nin Mars Yard’ında yapılan kapsamlı testler bu setlerin keskin kayaların baskısına daha iyi dayandığını ancak aynı zamanda kum üzerinde de çalıştığını gösterdi.

Beyinler

Mars gezicileri kendilerini sürmezler. Bilim adamları ve mühendislerden oluşan ekipler, Mars gününün başında veya solunda titizlikle programlanmış görev listelerini kendilerine ışınlar. Dünya üzerindeki Rover sürücüleri daha sonra bir sonraki sürücüyü planlamadan önce aracın rapor vermesini bekler. Bir gezgin ne kadar çok kendi başına yapabilirse, sürücüler o kadar fazla yeni komut programlamak zorunda kalırlar.

Merak iniş yaptıktan sonra, rover ekibinin bir günlük verileri analiz etmesi, komutları oluşturması ve test etmesi ve ardından bu komutları tekrar rover’a göndermesi ortalama 19 saat sürdü. Yıllar süren honlama operasyonları, her günün planını geliştirmek için gereken zamanı yedi saate indirdi ve sınırlı bir otomatik navigasyon derecesi Merak’ın kendi başına tedbirli adımlar atmasını sağladı.

Ancak Mars 2020, Merak’ın alabileceğinden beş kat daha hızlı bir yol hesaplamasına olanak tanıyan daha fazla akıllı sürüşe sahip. Kendi kendine sürüş, 2020 ekibinin günlük operasyonlarını planlaması için gereken süreyi yoğunlaştırmanın anahtarı olacaktır. Yeni misyon sonunda günlük operasyonları beş saate kadar yoğunlaştırmayı hedefliyor. Daha hızlı tempo, daha fazla toprağı örtmesine ve ana görevi boyunca daha fazla örnek toplamasına izin verecektir. Mars 2020, eski kardeşinden daha hızlı hareket etmeyecek, ancak daha fazla otomasyon, mühendislerin Dünya’ya gelmesini beklemeden potansiyel olarak daha uzağa gidebileceği ve daha fazla bilim toplayabileceği anlamına geliyor.

İniş

Merak, Mars topraklarını görünüşte radikal “gök vinci manevrası” ile değiştirdi. Mars 2020 aynı sürece dayanacak ancak aynı zamanda önemli bir yeni teknolojiye sahip olacaktır: Arazi Nispi Navigasyon. Yerleşik bir bilgisayar, uzay aracını hedefte tutmak için yüzeydeki görüntüleri kameradan haritaya eşleştirir. Bu arada Range Trigger, bir paraşüt atmadan önce roverin ideal bir bölgeye kilometrelerce yaklaşmasını sağlar.

Gelecek İnsanlar

NASA’nın Artemis programı, 2024 yılına kadar astronotları Mars’a gelecekteki keşif için hazırlanan Ay’a geri döndürmeyi amaçlıyor. İnsanların önünü açmaya yardımcı olan Merak, Mars ortamını inceleyen, yüzey radyasyonu ve hava durumu gibi enstrümanları taşır.

Mars 2020, hava durumunu incelemenin yanı sıra uzay bilim insanlarının örneklerini taşıyarak, bilim adamlarının nasıl bozulduğunu öğrenmelerini sağlıyor. Bir oksijen üreticisi, astronotların Mars atmosferinden kendi roket yakıtlarını üretmeleri için teknolojiyi test edecek. Gezici üzerindeki gibi bir yeraltı radarı bir gün gömülü su buzunu bulmak için kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top