Kış Aylarında Güvenli Sürüş Nasıl Sağlanır? Güvenli Sürüş Teknikleri

Kış aylarında trafiğe çıkarken ekstra dikkatli davranmak gerekiyor. Ülkemizdeki kaza haberlerine bakıldığı zaman en yüksek verilere kış aylarında rastlanıyor.

Kış mevsimi araba kullanmak için en tehlikeli iklimsel şartları beraberinde getirir. Rüzgar, soğuk, yağmur, kar ve buzlanma trafikte dolaşımı sınırlar ve sürücüyü sürüş şekli üzerinde değişiklik yapmaya zorlar.

İşte dikkat etmeniz gereken önemli maddeler:

Aracı yola hazırlayın:

Aracın yola çıkmaya uygun olduğundan ve bütün güvenlik kontrollerini geçtiğinden emin olun. Yola çıkmadan önce, silecek suyunun soğuk havaya uygun olup olmadığını kontrol edin, eksikse tamamlayın ve camlardaki kar, buz veya buğuyu tamamen (sadece ön camdan değil, tüm camlardan) temizleyin.

Aracınızın Üzerindeki Kar ve Buz Tehdidinden Kurtulmanız Önemli

Yola çıkmadan önce, arabanızın tavanını, kaputunu, pencerelerini, aynalarını ve gövdesini iyice temizleyerek biriken karlardan kurtulmak için zaman ayırmaktan kaçınmayın. Söz konusu önlem sayesinde aracınızdan savrulan kar ve buz kitlelerinin, arkanızda seyreden aracın görüşünü engelleme tehlikesini ortan kaldırmış olursunuz. Arabanızın içine duman dolmasını engellemek adına egzoz borunuzu tıkayan buzları temizlemeyi de lütfen ihmal etmeyin. Ön cam, egzoz boruları ve farların kardan ve buzdan olumsuz etkilenmediğinden emin olun. Dikiz aynalarınızı kontrol edin.  Dış aynalardaki buz oluşmuşunun, aynı şekilde yolların da buzlu olacağını gösteren açık bir işaret olduğunu unutmayın.

İç tarafın doğru iklimlendirilmesi:

Sürücünün direksiyonda rahat hissetmesi çok önemlidir, aşırı sıcak veya soğuk hissedilmeden araba kullanmak için uygun bir sıcaklık olmalıdır. Bu öneri, kışın araba kullanmak için 10 ipucundan en net olanıdır; bununla beraber, kışın güvenli bir sürüş sağlamak için bunu hatırlamak ve uygulamaya koymak gerekir.

Doğru aydınlatma:

Kışın, gündüz saatleri kısalır ve sis gibi olaylar yaygınlaşır, bu nedenle görüş azalır. Görmek ve görülmek için kısa farlarla araba sürmek tavsiye edilir. 

Dikkat, hız ve kontrol:

Dikkatli olmak, yüksek hızla gitmemek ve aracınızı kontrollü kullanmak en temel üç unsurdur. Bu unsurlar ayrıca sürücülerin sorumluluğunda olan faktörlerdir. Yağışlı ya da buzlanmaya neden olacak kadar soğuk havalarda aracınızı mümkün olduğunca yavaş kullanın. Dikkatinizi bir an bile yoldan ayırmayın ve aracınızın direksiyonunu iki elinizle kavrayın. Siz hata yapmasanız bile trafikte karşılaşacağınız diğer sürücülerin hata yapma ihtimalini göz ardı etmeyin.

Fren Mesafesi:

Yüksek hızda ilerlenmemeli, mutlaka fren mesafesi bırakılmalıdır. Önünüzdeki araç aniden durduğunda oluşabilecek riskleri düşünmeniz gerekir. Bu durumda kış lastikleri de büyük önem taşır. Kış lastikleri sayesinde aracın önünde kar birikir ve fren mesafesi kısalır. Ani kalkışlardan ve frenlemelerden uzak durulması gerekir. Bu durum tekerleklerin kilitlenerek kaymasına neden olabilir.

Tekerlek kontrolü:

Ön tekerleklerde direksiyon hakimiyetini kaybederseniz, yol tutuşunu ve kontrolü tekrar kazanmak için ayağınızı gazdan çekerek hızı azaltmaya çalışın. Bunun yanında tekerlekleri kitlemeden hafifçe fren pedalına basabilirsiniz.

Arka tekerleklerde kontrol kaybedildiğinde ise hiçbir şekilde fren yapmayın çünkü fren arka tekerlerdeki dengesizliği artıracaktır.

Gece güvenli sürüş:

Gözlerinizin ışığa ve gölgelere alışmasını bekleyin. Arkanızdaki araçların ışıklarının gözlerinizi kamaştırmasını azaltmak için dikiz aynanızı biraz aşağı eğin veya dikiz aynanızda bulunan bir özellik ise gece ayarını kullanın. Karşı yönden gelen araçların farlarına doğrudan bakmayın. Çok hızlı araç sürmeyin. Gece vakti görüş azaldığı için önünüzdeki yolu görmeniz zorlaşır.

Ayrıca genel olarak:

-Hız yapmayın.

-Emniyet kemerinizi mutlaka takın.

-Takip mesafelerine mutlaka uyun.

-Soğuk havalarda aracınızın el frenini kesinlikle çekmeyin. Eğer çekili unutmuşsanız ve donmuşsa, aracı arkadan ve önden hafif hafif iterek ya da üzerine sıcak su dökerek sıkışan frenin açılmasını sağlayın

-Aracınızın kilidinin donması durumunda kapıyı açarken anahtarı ısıtın.

-Güvenliğiniz açısından kapılarınızı sürekli olarak kapalı tutun.

-Kapı kollarını, elektrikli dikiz aynalarını ve antenleri vazelinle silerek donmayı önleyin.

-Lastiklerinizi kontrol edin: lastiklerin kaplama derinliği için yasal sınır 1,6 mm’dir ancak güvenlik uzmanları ıslak zeminde daha güvenli sürüş için minimum 3 mm’i tavsiye ediyorlar. Lastik basıncının doğru ayarlandığından emin olmak da hem aracınızın yol tutuşunu artırır hem de size tasarruf sağlar.

-Sert kış koşullarında yapılan yolculuklar için gıda, içecek, fener ve yedek kıyafetten oluşan acil durum çantanızı hazırlayın ve aracınızın bagajında bulundurun

-Önceden plan yapın ve hedefinize varmak için yeterli zaman bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top