Disney 1 Yılda 10 milyar Dolarlık Gişe Hasılatı Elde Eden İlk Şirket Oldu

Disney’in 2009’da kırdığı rekorlara bu hafta sonu bir yenisi daha eklendi. Şirket bir yılda küresel çapta 10 milyar dolarlık (yaklaşık 58 milyar TL) gişe hasılatı elde eden ilk stüdyo oldu.

The Wrap’ta yer alan habere göre Karlar Ülkesi II’nin (Frozen 2) vizyondaki üçüncü hafta sonunda dünya çapında 125 milyon dolarlık (yaklaşık 725 milyon TL) gişe hasılatı elde ederek toplam hasılatını 920 milyon dolara (yaklaşık 5,4 milyar TL) ulaştırmasıyla Disney yeni bir rekor kırmış oldu.

Disney, resmi olarak tarih boyunca en yüksek kazancı sağladığı yıla imza atmış bulunuyor. Toplamda 11.9 milyar dolarlık kazanç elde eden şirket, çizgi film uyarlamaları arasında ne çok Aladdin ve The Lion King sayesinde bu başarıyı elde etti.

Aladdin 1.5 milyar dolar elde ederken, The Lion King 1.65 milyar dolarlık gişe hasılatına imza attı. Ayrıca Disney, Brie Larson’ı başrolüne alan, Marvel için kadın kahramanlar konusunda bir ilke imza atan Captain Marvel, Marvel Sinematik Evreni’nin dördüncü evresine geçiş yaptıran Avengers: Endgame ve yediden yetmişe herkesi hüzne boğan Oyuncak Hikayesi serisinin yeni filmi Toy Story 4 ile büyük hasılatlara ulaştı.

Disney, yalnızca kendi bünyesindeki filmlerden bile 9.997 milyar dolar kazanırken, bir de işin içine 20th Century Fox’tan sağladığı kazanç girdi. Disney’in amacı, Fox’u Dark Phoenix gibi zarara neden olan filmlerin yol açtığı durumlardan kurtarmaktı. Şirket, bununla kalmayıp Fox’u ve kendini bir miktar kâra geçirdi. Böylece toplam kazancı 11.9 milyar dolar oldu.

Disney’in başarısındaki dikkat çekici ayrıntıysa, şirketin bu rekora henüz Star Wars vizyona girmeden ulaşması.

20 Aralık’ta vizyona girecek Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi’nin (Star Wars: The Rise of Skywalker) şirkete 500 milyon doların (yaklaşık 3 milyar TL) üzerinde bir gelir getirmesi bekleniyor.

————————————————————————————–

Bu arada hala Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi filminin fragmanını izlemediyseniz aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top