SpaceX’in NASA Crew Dragon Kalkış Testinin Tarihi Belli Oldu

Astronotlar, uzay mekiği programı 2011’de sona erdiğinden beri ABD’den uzaya uçmadı. NASA , SpaceX ve Boeing bunu değiştirmeye çalışıyor, ancak ilk SpaceX’in Crew Dragon kapsülü, simüle edilmiş bir acil durum sırasında cesur bir kaçış yapmak zorunda kalacak. Bu önemli test tarihi, 4 Ocak tarihinden daha erken olmayacak şekilde ayarlandı.

Spacex

NASA Cuma günü, uzay aracının Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Uçuş Sonrası Durdurma Testi’nin uzun zamandır beklenen planlamasını yaptığını duyurdu . SpaceX ve NASA, yıl sonundan önce testi başlatma olasılığını düşünmüştü, ancak bunun gibi tarihlerin projeksiyonları geçme yolu var.

SpaceX ve Boeing , Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronotları yerleştirmek için uzay aracı geliştirmek üzere Ticari Ekip Programı kapsamında NASA ile sözleşme imzaladı . SpaceX , 2019’da daha önce mürettebatsız bir Crew Dragon’u ISS’ye başarıyla başlattı , ancak insanları uzaya göndermeden önce bu Ocak kilometre taşı da dahil olmak üzere bir dizi güvenlik testini geçmesi gerekiyor. 

NASA bir sürümde , “Testin bir parçası olarak, SpaceX, kalkıştan kısa bir süre sonra fırlatma kaçışını tetikleyecek ve Crew Dragon’un Falcon 9 roketinden güvenli bir şekilde ayrılma yeteneğini gösterecek şekilde gösterecek” dedi. . Uzay ajansı bunu “şirket için son ana testlerden biri” olarak nitelendirdi.

4 Ocak çok uzakta olmasa da tarih kolayca değişebilirdi. Hem SpaceX hem de Boeing astronotları yerden çıkarma çabalarında tekrarlanan gecikmelere neden oldu. Uçuş İçi Durdurma Testi’nin programa göre gerçekleşmesi neredeyse şaşırtıcı olurdu.

Diğer teknoloji haberleri için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top