Boeing’in Starliner Uzay Kapsülü, Test Uçuşu İçin Fırlatma Alanına Taşındı

Boeing’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlayan mürettebatı kapsülü, bugünkü (21 Kasım), şirketin tesisinden Florida lansman alanına taşınırken bir sonraki büyük adımını attı.

CST-100 Starliner kapsül uzay aracı Uzay Lansmanı Kompleksi 41’de Dünya’da son ayını geçirecek 17 Aralık tarihinde ilk uçuşunu, bir uncrewed testi misyon, yapmak kaynaklanmaktadır Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan Florida. United Launch Alliance’a ait olan tesiste, kapsül bugün ULA tarafından inşa edilen Atlas V roketinde istiflenecek .

“Starliner çok güzel,” ilk ekip Starliner görevinde uçacak olan NASA astronotu Mike Fincke, Twitter’da yazdı.

Col. Mike Fincke✔@AstroIronMike

Rolling soon. Starliner is beautiful.

View image on Twitter

Starline’ın bir sonraki uçuşu olacak olan bu görevli test sırasında Fincke’ye Boeing astronotu Chris Ferguson ve NASA meslektaşı Nicole Mann eşlik edecek. Üçlü, katılımın Starliner’in yolculuğundaki dönüm noktasını anması için tesisdeydi.

Aralık ayı test uçuşu, Starliner için kritik bir deneme olacak ve uzay istasyonuna astronotları uçmak için NASA sertifikası istiyor. Mürettebatsız test uçuşu, uzay istasyonunun kendisiyle kenetlenme ve sökme dahil, tipik bir astronot yolculuğunun her aşamasını test edecektir.

Mürettebatsız test uçuşu, Boeing’in son önemli prosedüründen sonra bir ped iptal testinden sadece altı hafta sonra yapılacak . Bu fırlatma, uzay aracının astronotları patlamadan önce roketle herhangi bir anomaliden güvenli bir şekilde uzaklaştırabilmesi için tasarlandı.

Boeing’in NASA’nın ticari mürettebat programı SpaceX’teki muadili , Mart ayında kendi uzay aracı olan Crew Dragon’daki benzer bir test uçuşunu tamamladı . Her iki şirket de gelecek yıl ekip görevlerini hedef alıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top