Sherlock Holmes

Sherlock Holmes, günümüzde yaşayan bir karakterdir. Olaylar genellikle 21. Yüzyılda geçmektedir. Günlük hayat içerisinde bir tesadüf ederi olarak Sherlock Holmes ile eskiden doktor ve asker olan John tanışırlar. Sherlock Holmes ile John, Sherlock’un Baker Sokağı’ndaki evinde birlikte yaşamaya ve ev arkadaşı olmaya başlarlar. Bu tanışmadan sonra, şehirde birtakım cinayetler olmaya başlar. Polis, bu cinayetlerin peşine düşer. Cinayeti işleyenleri bulmak için şehirde sıkı bir çalışma başlar. Polis, cinayeti işleyenlerin ortaya çıkması için sürdürülen araştırmalar esnasında Sherlock Holmes’ten yardım ister. Sherlock Holmes, polis teşkilatının kendisine yönelttiği bu yardım talebini geri çevirmez. Sherlock Holmes, çok ilginç özelliklere sahiptir. Onun kıvrak zekası, olaylar ve kişiler üzerindeki ayrıntıları normalden çok fazla daha kısa bir süre içerisinde fark edip anlayabilmesini sağlamaktadır. Sherlock Holmes’in muhteşem çalışan beyni ve ev arkadaşı John’un yardımlarıyla birlikte, şehirdeki cinayetlerin sırları bir bir ortaya çıkmaya başlar. Cinayetlerdeki detayların Sherlock tarafından kısa bir sürede çözümlenmesi ve katillerin hızlı bir şekilde bulunması sahnelerin etkileyiciliğini de arttırıyor.

Sherlock Holmes – Benedict Cumberbatch

Britanyalı, haddinden fazla başarılı bir karakter olan Sherlock  Holmes, işi dışında pek de fazla bir şeye ilgi duymaz. Genellikle insanları bir denklemin parçası olarak gören ve bu nedenle de duygusal açıdan biraz fazla ketum biri olan Holmes, tesadüfen tanıştığı ve dost olduğu Dr. Watson ile birlikte Baker Sokak 221B’de yaşamaktadır. Watson’la birlikte birçok cinayeti aydınlatmayı başaran Holmes, bipolar kişiliğe sahiptir. Holmes’ün üstün gözlem yeteneklerine sahip Mycroft adında da bir kardeşi vardır. Ayrıca Holmes fazlasıyla kibirli bir yapıya sahip olsa da Watson’a karşı yaklaşımı geri kalanlardan çok daha farklıdır.

Dr. John Watson – Martin Freeman

Ev arkadaşı arayan Holmes ile karşılaşıp, onun yanına, Baker Sokağı 221B’ye taşınan Dr. John Watson, özellikle de başlarda Sherlock ile hiç iyi anlaşamaz. Sherlock genellikle Watson’ın eşcinsel olduğundan ve kendisinden hoşlandığından şüphelenir. Dizinin çocuğu sezonunda ise Watson, gay olmadığını kanıtlamaya çalışır. Elbette ki bu sürtüşmeler, gerçek bir dostluğun da kıvılcımlarını ateşliyor. Naif bir kişiliğe sahip olan Watson, çoğu zaman Sherlock’u tehlikelerden koruyor ve birçok cinayetin çözümünde de ona yardımcı oluyor.

” Sen Benim En iyi Arkadaşımsın. “

Mycroft Holmes – Mark Gatiss

Holmes ailesinin bir diğer zeki oğlu olan ve Sherlock’un ağabeyi olarak karşımıza çıkan Mycroft Holmes, İngiliz hükümeti için çalışmaktadır. Sherlock’la çekişmeli ve eğlenceli ilişkileri olan Mycroft, kardeşinden çok daha zeki bir karakter olarak tanıtılmıştır. Tümevarım ve tümdengelim metotlarını çok daha efetif kullanan Mycroft, kardeşi gibi sahada çalışmanın yerine bir ofis adamı olmayı tercih etmektedir.

Mary Morstan – Amanda Abbington

Bir hemşire olarak klinikte çalışan Mary Morstan ya da Mary Elizabeth Watson, Sherlock’un kadim dostu Dr. Watson ile hayatını birleştirir. Tatlı, nazik ve sevecen bir kişiliğe sahip olan Mary, ayrıca oldukça zeki, kurnaz ve taktik ustası bir kadındır.

James “Jim” Moriarty – Andrew Scott

Holmes’ün ezeli düşmanı James “Jim” Moriarty, ilk olarak kendisine gülen Carl Powers’ı öldürdü. Bir süre cezaevinde yatan Jim Moriarty, burada becerilerini geliştirdi ve geniş çaplı bir suç organizasyonu meydana getirdi. Suç dünyasının dahisi olarak tanımlanan ve sadist bir psikopat olan Moriarty, Sherlock’un kendisiyle boy ölçüşebilecek zekaya sahip olduğunu düşünerek onu hedef aldı. Kötü karakter olmasına rağmen izleyiciler Moriarty` i oldukça seviyor.

Bayan Hudson – Una Stubbs

Sherlock’un ev sahibesi olsa da Holmes’ün kahrını en çok çeken karakterlerden biri olan Bayan Hudson, nazik ve anaç bir kişiliğe sahiptir. Holmes ve Watson ile aynı apartmanda oturan Bayan Hudson, genellikle Holmes’ün üstüne titremektedir. Tam adı Martha Louise Hudson olan bu karakter, usta oyuncu Una Stubbs tarafından canlandırılıyor.

Molly Hooper – Louise Braely

Molly Hooper; Londra’daki Bartholomew Hastanesi’ndeki morgda uzman kayıt memuru olarak görev yapıyor. Sherlock’a aşık olan ve çoğu cinayetin aydınlatılmasında ona yardımcı olan Molly Hooper da dizinin sevilen karakterlerinden birisi.

Irene Adler – Lara Pulver

Zeki ve dominant bir kadın karakter olarak karşımıza çıkan Irene Adler, Holmes’e karşı romantik duygular besliyor. Manipülatif, esrarengiz bir kadın olan Adler, Holmes’ün kalbini de çalmayı başarıyor. Dizide bu çekici kadını Lara Pulver canlandırıyor.

Müfettiş Lestrade – Rupert Graves

Müfettiş Greg Lestrade ile Sherlock dizisinin kemik kadrosunu sonlandırıyoruz. Zorlu cinayet davalarında Sherlock’tan yardım isteyen Lestrade, beş yıldır Holmes ile birlikte olmasına rağmen, onun antika davranışlarına halen daha şaşırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top