Neandertaller’in Yaptığı Son Kolyeye Dair İzler Bulundu

Kartal kuyrukları, Güney Avrupa’ya yaklaşık 120.000 ila 40.000 yıl önce yayılmış olan bir uygulama olan Neandertallerin takı yaptırması için kullanılan ilk unsurlar olarak kabul edilir. Şimdi, ilk kez, araştırmacılar İber Yarımadası’ndaki kartal taloonların süs kullanımlarına dair kanıt buldular. Science Advances dergisinin kapağında yayınlanan bir makale , Calafell’deki Foradada Mağarası bölgesinde bulunan bulgular hakkında konuşuyor. Çalışma, Afrika’daki Evrim Enstitüsü’nün (IDEA) araştırmacısı ve UB Tarih Öncesi Çalışmalar ve Araştırma Semineri (SERP) projesinde araştırma ekibi üyesi olan Antonio Rodríguez-Hidalgo tarafından yönetildi.

Bu bulgulara olan ilgi, Neandertal dönemi ve İber Yarımadası’nda bulunan ilk türden bugüne kadarki türün en modern parçası olmasından kaynaklanıyor. Bu bulgu, bu tür Neandertal süsleri için tahmin edilen zamansal ve coğrafi sınırları genişletmektedir. Antonio Rodríguez-Hidalgo’ya göre bu, “Neandertallerin yaptığı son kolye” olacaktı.

“Neandertaller kartal kuyruklarını kullandılar Paleolitik’in başından itibaren muhtemelen kolye kolye gibi sembolik unsurlar olarak, “diyor Antonio Rodríguez-Hidalgo. Özellikle, Cova Foradada’da bulunan araştırmacıların kemikten ne kaldığını İspanyol İmparatorluk Kartalı’ndan (Aquila Adalberti) 39.000’den fazla Yıllar önce, bunları gösteren bazı işaretlerle kolye yapmak için pençeleri almak için kullanılıyordu. Kalıntılar, büyük bir kartalın sol bacağına tekabül ediyor, işaretlerin bakış açısıyla ve tarih öncesi farklı alanlardan ve etnografiklerin kalıntılarıyla ilgili benzetme dokümantasyonda, araştırmacılar, hayvanın tüketim için değil, sembolik nedenlerden dolayı kullanıldığını belirlediler: Eagle talons, Kuzey Afrika’da perfore edilen deniz kabukları Homo sapiens sapiens’ten bile daha eski olan Avrupa’da bilinen en eski süs elementleridir.

Cova Foradada, Avrupa’nın en meridyen Châtelperronian kültür alanını kapsamaktadır. Keşif 40,000 yıl önce Orta Paleolitik’ten Yukarı Paleolitik’e geçişin gerçekleştiği ve muhtemelen Neandertaller ile Homo sapiens sapiens arasındaki etkileşimin gerçekleştiği bölge haritasında bir değişiklik yaptı.

Cova Foradada’daki çalışmalar 1997 yılında başladı. Şu anda, kazı denetiminde Juan Ignacio Morales ve Artur Cebrià önderlik ediyor. Bu sitenin arkeolojik çalışması, Katalan Hükümeti Kültür Bakanlığı tarafından finanse edilen bir SERP projesinde ve UB profesörü ve SERP direktörü Josep M Fullola başkanlığındaki bir başka Bilim ve Yenilik Bakanlığı tarafından finanse edilen bir SERP projesinde yer almaktadır.

Science Advances’deki makalenin ilk yazarı, Afrika’daki Evrim Enstitüsü’nden (IDEA) Antonio Rodríguez Hidalgo. SERP üyeleri dışında diğer katılımcılar, Rovira i Virgili Üniversitesi, Katalan İnsan Paleoekoloji ve Sosyal Gelişim Enstitüsü (IPHES), Paris Doğa Tarihi Müzesi, Salamanca Üniversitesi, Calgary Üniversitesi (Kanada) ve Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top