Boston Dynamics Robotları

Boston Dynamics CEO’su Marc Raibert, insansı ve köpek benzeri robotlarının kapsama alanında bir kopukluk olduğunu düşünüyor.

Ne zamandır, Waltham merkezli robot şirketi ne kadar yaratık bir video yayınlarsa, eğlenceli insanlık görevlerini bile olsa, yarattığı bir videoyu yayınlıyorsa, Raibert, kapsamın orantısız bir miktarının robotları varoluşça korkutucu bir şey olarak çerçevelediğini söylüyor.

Parkour mu yapıyorsun? Korkutucu .

Bir kapı mı açıyorsun? Korkutucu .

Hokey sopası kullanan bir insan tarafından engellendiğinde kapıyı açmak için sebat etmek? Korkutucu .

Uptown Funk’ta dans etmek mi? Evet, hala korkutucu .

Bir zamanlar yayınlanacak olan Boston Dynamics robotlarının “ bizi korkuttuğu zamanların bir listesi” yayınlandı . Web sitesi yapmak istemediği için Ranker, MIT spinoff’un “makinelere el koymalarına yardım etmek” yönündeki “korkunç” robotlarından 13’ünde de yer aldı. dünya.”

Raibert, Boston.com’a yakın tarihli bir röportajda, “Başlıkların bir hesabına baktım ve çok korkutucu olduğunu söyleyen yüksek bir oran” dedi.

Geçen hafta bir Wall Street Journal konferansında, haberin kapsamının kendisini gerçekten rahatsız ettiğini söyledi. 1992’de Boston Dinamiklerini kuran 69 yaşındaki korku dolu manşetlerin “bilim kurgu” gerçeğe göre daha temelli olduğu söyleniyor.

“İçinde yanlış gitmeyen bir robot gibi bir şey olan bir Hollywood filmi bulmak zor” dedi.

Raibert, tehlikede iş çıkarları olduğunu kabul ediyor; Boston Dynamics kısa süre önce dört ayaklı, yarı özerk robot Spot’u kiralamaya başladı ve şantiye dokümantasyonundan petrol ve gaz tesislerinde güvenlik izlemeye, hatta Cirque du Soleil ile olan ilişkisine kadar çeşitli ticari kullanımlar için satış yapmak üzere 1.000 civarında üretim yaptı . Raibert, potansiyel müşterilerin ilgisinin çok büyük olduğunu söyledi.

Yine de, Spot’un ticari lansmanı haberi “korkunç” etiketinden kaçmadı . Şirket, icatları için en iyi uygulamaların ne olduğunu anlamaya devam ettikçe, Raibert, bu tür ilk izlenimin idealin altında olduğunu söylüyor.

“Bunları satmaya çalışıyoruz” dedi. “İnsanların onlara yararları için veya teklif edebilecekleri şeyler için bakmalarını istiyoruz.”

Boston Dynamics, genel halk arasında robotlarına verilen tepkilerin, Spot’u bir etkinliğe götürmek ya da videolarını beğenilmemeleri üzerine% 95’in üzerinde beğeni topladıkları YouTube’da çekimlerini paylaşarak paylaşmanın son derece olumlu olduğunu söylüyor. Şahsen, Raibert, insanların ordularının Spot ile fotoğraf çekmek istediğini ve hatta bir köpeğe bile benzeyen robot için bir şefkat gösterdiğini söylüyor .

Bu tür bir antropomorfizm aynı zamanda Boston Dynamics’in robotlarından korkmuysa da, düşük seviyeli kaygıların varlığından kaynaklanıyor.

Bununla birlikte, yarı otomatik arabalardan veya uçaklardan (büyük ölçüde oto pilotlu olduğunu belirtmeksizin) aksine, Raibert, korkuların insansı ve hayvansal robotlara niyetlilik yükleyen insanlara dayandığını söylüyor. Korku, onlar hakkında kötü niyetli olma veya kötüye kullanma konusunda endişelenmelerin aksine, haydut edilebileceklerinden daha fazladır.

WSJ Tech Live konferansında Raibert, 2017’de Japon teknoloji şirketi SoftBank tarafından satın alınan Boston Dynamics’in “muhtemelen” askeri müşterileri olacağını, ancak şirketin onları veya başka bir müşteriyi kullanmalarını yasaklayacağını söyledi. İnsanlara zarar vermek için nokta. Şimdilik şirket Spot’un büyük ölçüde sıradan işler için kullanıldığını görüyor. Boston Dynamics’in iş geliştirme başkanı Michael Perry, müşterileri test etme konusundaki genel deneyimlerinin Spot’taki ilk merakın “sadece duvar kağıdının bir parçası haline geldiği ” noktasında sona ermesi olduğunu söylüyor .

Raibert Boston.com’a “Robotlarımızın bazı yönlerinin insanlar gibi göründüğü ve bazı kötü şeyler yapan insanlar olduğu doğru” dedi. “Ama bir insana benzemek kolların olduğu anlamına gelir, bacakların var, yürüyebilirsin. Bu, insanlarda kötü niyetli eylemleri harekete geçiren her şeyin – sizin duygularınız, bir kişiliğiniz ve bir egonuz olduğu anlamına gelmez.

“Bu şeyler bizim robotlarımızda değil” diye ekledi. “Ve bence insanlar birini diğeriyle karıştırır ve karıştırır. Sadece yaptığımız şey değil. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top