UEFA Şampiyonlar Ligi sisteminde değişiklik yolda!

Avrupa Ligleri Birliği, gelecek hafta Londra’da yapacağı toplantı ile Şampiyonlar Ligi’nde köklü değişiliklik önerilerini masaya yatıracak. Devler Ligi’nde reform gerçekleşirse Süper Lig şampiyonunun da turnuvaya direkt katılma ihtimali güçlenecek.

Avrupa Ligleri Başkanı Lars-Christer Olsson, UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki eşitsizlikleri gidermek adına Avrupa’nın en prestijli futbol organizasyonunda birtakım değişiklikler önerdi. Özellikle Süper Lig şampiyonunun, ülke puanından dolayı önümüzdeki yıllarda turnuvaya doğrudan grup aşamasından katılması riske girmişti. Olsson’un önerileri gerçekleşirse; İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya liglerini 4. sırada bitiren takımlar direkt katılım hakkı elde etmek yerine eleme turu oynayacak.Böylece ülke puanı açısından alt sıralarda olan liglerin şampiyonunun turnuvaya direkt katılma ihtimali artacak.

Öte yandan Başkan Olsson daha adil bir Şampiyonlar Ligi için gelir dağıtımında da bir revizyon önerdi. Şu anki sisteme göre turnuvayı daha önce kazanmış olan takımların toplam gelirden aldığı pay, diğer takımlara göre daha fazla oluyordu. Önerilen değişiklikle birlikte bu payın dağıtımı 2021’den itibaren daha adil olacak. Başkan Olsson konuya ilişkin Chelsea-Tottenham örneğini verdi. Geçtiğimiz sezon final oynayan Tottenham turnuvadan toplam 18.9 milyon Euro gelir elde ederken, organizasyona katılamayan Chelsea 31 milyon Euro kazandı.

Tüm bu değişikliklere Avrupa’nın 36 profesyonel lig temsilcilerinin de sıcak baktığı ifade edilirken konu önümüzdeki hafta pazartesi günü Londra’da yapılacak konferansta tartışılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top