Hindistan’da Şu Ana Kadar En Net Ay Yüzeyi Fotoğrafları Çekildi

Geçtiğimiz aylarda Hindistan’ın gerçekleştirdiği Ay görevi başarısız olmuştu ancak uydumuzun yörüngesindeki uzay aracından görüntüler elde edilebiliyor. Bu araçtan elde edilen son görüntüler ise uzay ajansı tarafından şu ana kadar çekilen en net görüntüler olarak adlandırılıyor.

Hindistan’ın Chandrayaan-2 görevi, Vikram adı verilen uzay aracının inişe geçtiği sırada ekiple bağlantısını kaybetmesiyle birlikte planlanan şekilde gitmemişti. Ancak araştırma aracı Ay’ın etrafında dönmeye devam ediyor ve yörüngede bulunan uzay aracından Ay’ın yüzeyine dair eşi benzeri görülmemiş görüntüler geliyor.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu’nun (ISRO) Ay’a ikinci görevi olan Chandrayaan-2, Ay’ın topografyası, kimyasal bileşenleri ve mineral dağılımları üzerinde çalışarak bilim insanlarının Ay’ın karakterini anlamasına yardım etmesi için oluşturuldu. Uzay aracı bunları, Terrain Mapping Camera 2 ve Orbiter High Resolution Camera (ORHC) şeklindeki bir çift kamera da dâhil olmak üzere sekiz farklı bilimsel araç kullanarak gerçekleştirecek.

 Eylül’de çekilen fotoğrafta 14 km’lik genişliğe sahip, Boguslawsky adı verilen, çarpışmayla oluşmuş bir krater olan Ay’daki bir bölge görülüyor. Görseldeki farklı alanlara yapılan sıfırlamalarda 100 km’lik bir mesafeden çekilmiş 30 cm piksel çözünürlüğüyle iri kayalar, ufak kraterler ve yüzeye dair diğer detaylar görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top