Teknolojinin Kadın ve Erkekleri Neden Farklı Etkilediği Nörolojik Olarak Açıklandı

Akademisyenler tarafından, cisgenderler arasında net bir nörolojik fark olup olmadığını kanıtlamaya çalışan sayısız araştırma var. Bazı iddiaların büyük farklılıklar olduğunu iddia ederken , diğerleri, örneğin, kadınların beyinlerinin nasıl işlediğinin bir sonucu olarak daha sosyal olma eğiliminde olduklarını iddia ediyorlar . 

Julie Jargon tarafından 24 Eylül’de The Wall Street Journal için yazılmış bir makalede , hem kız hem de erkek çocuklarının ne kadarının ebeveynlerinin, çocuklarının teknoloji ile etkileşime girme biçiminde bariz farklılıklar gördüğüne dikkat çekilmiştir. Genellikle erkekler video oyunlarına yönelir, oysa kızlar sosyal medyada sınırsızca gezinmek için daha fazla zaman harcarlar.

2017’de Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, kız ve erkek çocukların çeşitli teknolojileri kullanarak harcadıkları zamana göre farklı algılara sahip olduğunu buldu. Örneğin, 13-17 yaş arası kızların yüzde 47’si sosyal medyada çok fazla zaman harcadıklarını ve genç erkeklerin yüzde 41’inin video oyunları için çok fazla zaman harcadıklarını söyledi. . 

Ancak PRC’nin bulgularından eksik olan, bunun neden olabileceğinin altında yatan nedendi. Bu yüzden, 2018’de, Çin’deki çeşitli üniversitelerden bir araştırmacılar, oyunlara verilen sinirsel tepkilerde cinsiyete bağlı farklılıkları bulmak için işbirliği yaptı . MRI makinelerini kullanarak, genç erkek ve kadın oyuncuların beynindeki tepkilerini ölçtüler, beynin bağımlılık ve ödül duygusuyla ilişkili kısımlarına odaklandılar. 

Sonuçlar, erkeklere video oyunları oynayan insanların fotoğrafları gösterildiğinde, beynin bağımlılığa neden olan kısmının, bir kadının beyninin bu bölümlerinden daha yüksek aktivasyon seviyeleri gösterdiğini ortaya koymuştur. Araştırmacılara göre bu sonuçlar, erkeklerin internet üzerinden oyun oynama bozukluğu geliştirmeye daha fazla biyolojik olarak eğilimli olabileceğini gösteriyor; bu, video oyunu geliştiricilerinin, bağımlılık yaratan oyunlar tasarlayarak kasıtlı olarak sömürdüğü bir şey . 

Her ne kadar kızlar nadiren video oyunlarına bağımlılık belirtileri gösterseler de, bağımlılık yapan sosyal medya kancasına daha duyarlıdırlar. Ayrı araştırmaya göre PRC , ABD’de kadınların yaklaşık yüzde 78 onlar aynı şeyi söyledi erkeklerin yüzde 65 oranla, günde en az bir kez sosyal medyayı kullanın. 

ScienceDirect’in “Sosyal Medya Kullanımı ve Ergen Ruh Sağlığı” başlıklı bir araştırması, çocukların sosyal medyada çok fazla zaman geçirdikten sonra, erkekler arasında farkedilmeyen bir tema olan depresyon ve endişe duygularına daha eğilimli olduğunu buldu. 

Jargon’un WSJ makalesi, kadınların kendilerini nasıl daha fazla özümseme duygusuna sahip olduklarını açıkladı; bu, kadınların genellikle arkadaşlarının sosyal medyadaki güncellemelerine ayak uydurmak için kendilerini erkeklerden daha zorlu hissettikleri anlamına geliyor. Bu, Facebook ve Instagram gibi uygulamaların kullanıcıları bağlı tutmak için tasarlanması gerçeğiyle birleştirildiğinde, kırılması neredeyse imkansız bir alışkanlıktır.

Bir bilim gazetecisi olan Catherine Price ve “Telefonunuzdan Nasıl Ayrılırsınız” yazarı Catherine Price, “Telefonunuzu Nasıl Ayırırsınız?” Diyor. “Bunlar, Facebook, Instagram, buluşma uygulamaları ya da haber uygulamaları gibi dikkatimizi çalmaktan para kazandıran uygulamalardır. Kullanmakta özgür olan herhangi bir şey, çok şüphelenmelisin. ”

Ortalama olarak, insanlar her gün telefonlarında dört saat harcıyorlar ve uygulamalar beyin platformumuzu manipüle etmek için mümkün olduğunca uzun süre platformlarında kalmamızı sağlayacak şekilde tasarlandı, çünkü bu, sonuçta faydası var. Bir uygulamada gördüğünüz her şey bir insan kararının sonucudur ve sizi saatlerce bağlı tutmak için dikkatlice tasarlanmıştır.

“Bildirim rozeti kırmızıya özgü bir renk tonu, alarm rengi, kan rengi, zehirli bir meyve. Çok kasten seçilmiş, ”dedi Price. 

Teknoloji, en büyük insan zayıflığımız olan bağımlılığı önlüyor. Ancak, tasarımın davranışımızı ve teknoloji ile olan ilişkimizi gerçekten nasıl etkilediğinin farkında olduğumuzda, daha iyi geri kazanabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top