Empati nedir ?

”Kişinin kendisini başka bir bilincin yerine koyarak söz konusu bilincin duygularını, isteklerini ve düşüncelerini, denemeksizin anlayabilmesi becerisi.”

Bu bize Türk Dil Kurumu’nun bahsettiği,peki gerçek empati nedir ?

Öncelikle empati sahibi olmak için empati yoksunu insanlar tarafından kırılmış olmak gerekir. Bu sadece bir fikir. Tabi ki bu her birey için geçerli olmayabilir. Ancak her bireyi empatiye götüren ya da empati duygusunu güçlendiren en önemli etken geçmişe dayalı yaşanmışlıklardır. Daha açık bir dille anlatmak gerekirse empati başkalarının yaşanmışlıklarını yaşamışcasına hissederek kendini onun yerine koyabildiğinde görevini başarı ile yerine getirmiş olabilmektir.Özellikle çevrenize baktığınızda empati duygusu yüksek olan insanlar daha çabuk olgunlaşmış,daha hassas düşünebilen ve vefa duygusuna bağlı bireylerdir. Mesela örnek olarak düşünerek başka bi duyguyu ele almayı ve onun üzerinden düşünmeyi deneyelim. Benim aklıma geleni söyleyeyim. Empati ve kibir. Bu iki arkadaşı yan yana görebilmek pek mümkün olmayacaktır. İçinde kibir taşıyan bir kişi, empati kurma konusunda az önceki vefakar kişi kadar başarılı olmayabilir. Mesela bu halk arasında bahsettiğimiz ”kendine müslüman” tabiri üzerinden düşünürsek empati duygusu bu kişide daha sönük kalacaktır.O yüzden etrafınızda böyle birisi varsa dertleşmeden önce iki kere düşünün ya da üç ve ya dört.Siz en iyisi bir kaç kere sağlamca düşünün.

Mesela günümüzden eksik kaldığını hissettiğimiz ve artık ülkemizin son dönemlerde kanayan bir yarası halini almış bir empati örneği verelim. He tabi bu aşağıda okuyacağınız ve örnek olarak anlatılmak istenen şeyler herhangi birşeyin üzerinden prim yapmak için değil de, sadece bazı şeylerin konuşulmaktan daha fazlasına ihtiyaç duyduğuna ya da sadece gündem olduğunda değil her daim hassasiyet duyulması gerektiğine dikkat çekmek amacıyla ele alınmış bir konudur. Bakın bu bir cinsiyet ayrımcılığı kesinlikle değil. Ya da herhangi bi cinsiyetci vurgu yaparak kimseyi karşımıza alma çabası da değil. Ki zaten böyle bişey yapıyor olmak şuan konuşacağımız konu üzerinden de düşününce, büyük bi çelişki problemi içerisinde olmak olacaktır.

Örnek olarak dile getirmek istediğimiz konu ise kadın ve erkek arasında hala kimi kesim tarafından kabul görülememiş eşitlik ve ve yine bu kesmin kendini üstün görmesiyle ortaya çıkarmış olduğu kadına şiddet meselesi. Empatiyi kalkıpta sadece bu konu üzerinden düşünmemeli tabii ki. Ki öyle düşünecek olursak erkeklerin empati duygusunu daha zayıfmışcasına göstermek olacaktır bu sanırım. Böyle birşeyi söylemeyi ve her erkeği aynı kefeye koymayı da kesinlikle doğru bulmuyoruz. Sadece günümüzde ülkemiz insanının zayıf kalan bir yanı, kanayan bir yarası haline geldi bu bahsettiğimiz empati eksikliği. Kaldırdığı elin kendine kalktığında yaşadığı o korkuyu o an aklına getiremeyen, ya da kendinden fiziken daha güçsüz birine şiddet uyguladığında aynı şeyi kendisinin yaşadığını düşünmeyi unutan insanları, o acizliğe iten eksiklik. Oysa öğrenmek dediğimiz şeyin türlü türlü yolları var. Dinleyerek, anlatarak, anlayarak ya da bir çok farklı unsurla. Ama empati üzerinden öğrenmek bunları değil, yaşamayı ele almak demektir. Yani empati birşeyleri yaşayarak öğrenmek demektir. Geçmişte yaşadıklarını göz önüne alıp, gelecekte yaşayabileceklerini öngörebilmek demektir. Buda bize gösteriyor ki empati tecrübelerimizin eseridir. Aşık olmadan aşığın yerine, yokluk görmeden yoksulun yerine, ölmeden merhumun, kaybetmeden geride kalanının yerine. Yaşamadan yaşananın yerine kendini koyabilmek demektir empati. Ve yargıyı bitirebilmek, daha anlayışla yaklaşabilmek demektir empati. Tabi aynı gelmeyecektır terazide empatiyle yaşanmışlığın ağırlığı. Yaşayanın ağrısı da, acısı da her zaman daha büyük daha kalıcı olacaktır. Ama empati kurabilen kişi de, aslında bi nevi neler yaşayabileceğinin fragmanını görmüş olacaktır iyi ve ya kötü kanımca. Umarım o fragmanı hep iyi görebilen ve filmin genelinde de herşeyi gönlünce sürdürebilen kişiler olmak olur siz değerli okurların da payına düşen .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top