Uzayda Fazla Zaman Geçiren İnsanların Beyinleri Farklılaşıyor

Uzayda geçirilen zamanın vücut üzerinde etkilerinin olduğunu zaten biliyoruz ve son kanıtlar bunun zihin üzerinde de bir etkisi olabileceğini öne sürüyor . Şimdi, yeni bir çalışma uzay uçuşunun beyindeki bağlantıyı nasıl etkilediğini incelemiştir.

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi Bilişsel Araştırma Laboratuvarı’ndan bir ekip, uzay uçuşuna maruz kalmadan önce ve sonra 11 astronotun beynine bakmak için manyetik rezonans görüntüleme kullandı ve onları ziyaret etmeyen sağlıklı kontrollerle karşılaştırdı. Astronotların beyinlerinin yerçekimi olmayan bir çevreye adaptasyon gösterdiğini buldular.

Özellikle astronotların beyinleri, sıfır yerçekimi ortamı nedeniyle dengeden sorumlu olan bedensel sistemlerden olağan bilgi alamadı. Beyinleri, araştırmacıların “yardımcı bir somatosensoriyel kontrol sistemi” olarak adlandırdığı şeyi geliştirerek bunu telafi ettiler. Esas olarak, vestibüler sistem yerine dengeyi ve vücut pozisyonunu korumak için görsel ve dokunsal bilgilere daha fazla güvendiler ve bu değişiklik beynine yansıdı. bağlantı.

“Dünya’nın yerçekimi altında, vestibüler çekirdekler vestibüler sistemden gelen sinyalleri işleme sorumlu,” takım açıklanmıştır açıklamada . “Fakat uzayda beyin, çevre ile ilgili çelişkili bilgilerden kaçınmak için bu yapıların faaliyetini zayıflatabilir.”

Astronotların beyninde de başka farklılıklar vardı. Beynimizin her yarım küresinin içinde, homeostazı düzenleyen ve aynı zamanda motor kontrol ve empati gibi duygular gibi diğer birçok işlevle bağlantılı olan insular lob olarak adlandırılan bir alanda bulunan derinlikte. Astronotlarda sol ve sağ insulalar arasında kontrollere göre daha fazla bağlantı vardı ve ayrıca bu loblar ve diğer beyin bölgeleri arasında daha fazla bağlantı vardı.

Baş yazarı Dr. Ekaterina Pechenkova yaptığı açıklamada, “Insular loblar, diğer şeylerin yanı sıra, farklı sensör sistemlerinden gelen sinyallerin entegrasyonundan sorumludur” dedi. Özellikle, bu artan bağlanabilirlik, uzay ortamına uyum sağlamada daha fazla zorluk çeken ve vertigo veya vücutlarının konumunu değerlendiren problemler gibi sorunlar yaşayan astronotlar arasında daha belirgindi.

Araştırmacılar, “Bu tür bilgilerin nihayetinde, farklı insanların neden uzay uçuşunun koşullarına uyum sağlamaları için farklı zaman sürelerinin daha uzun sürdüğünü daha iyi anlayacağına ve uzay yolcuları için daha etkili bireysel eğitim programları geliştirmeye yardımcı olacağına inanıyoruz” dedi.

Bulgular, Fizyolojide Sınırlar dergisinde yayınlanmaktadır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top