Beklenen Marmara Depremi İçin Tavsiyeler

Dünyanın her tarafında olduğu gibi depremler aşırı can ve mal kaybına sebep oluyor.Bundan 20 yıl önce gerçekleşen Gölcük depremi’nde 18 bin 373 ölüm,48 bin 901 yaralanma ortaya çıktı.Büyük Yaşam mücadeleleri verildi taşlar topraklar altında, bir daha yaşanılması malesef mümkün.

Peki evlerimiz bu deprem için yeteri kadar sağlammı ?

Bir kere şunu söylemek gerekiyor.Deprem‘in olacağı kesin,deprem‘in ne zaman olacağı çok merak ediliyor.Deprem 7-7.4 üstü olacağı kesinleşti buda demek oluyor ki yaşamak için önlem almazsak sonumuz vahim.Malesef şuanlık yaşamlarımızı sürdürdüğümüz evler yeteri kadar sağlam değil.İstanbulda yüzde 8,5’i 80 yıldan yaşlı ve yüzde 57’si deniz kıyılarında ve zaten tsunami beklentisi olduğundan dolayı bu iki yüzde en büyük tehlike altında.

Eğer önlem almazsak İstanbul’un yüzde 72’si yıkılacak !

Evet doğru duydunuz önlem almazsak ne yapacağımızı bilemezsek gerçektende İstanbul’un sadece çeyrek kısımlık tarafı sağlam kalacak.Peki biz ne yapıcaz ? 3000 TL’ye deprem testi yaptıracaksınız evet doğru duydunuz.3000 TL canınızdan kıymetli değil oturduğunuz apartmanda toplantı düzenleyip bu parayı toplayıp o testi yaptıracaksınız.
Ve en önemliside gayet soğukkanlı olmanız gerekiyor.İnsanımız çoğu panikden yaşamını kaybedecek.Panik yapmamamız gerekiyor.


Plan proğram en önemli şeylerin arasında geliyor !

Kesinlikle ailenizle,oturduğunuz muhitin sakinleriyle toplantı yapıp deprem anında nereden çıkacağınızı,nereye sığınacağınızı,nerede toplanacağınızı önceden planlamanız gerekiyor.Yani tabi yaşamak istiyorsanız size kalmış.Aileniz ile doğal afet çantanızı hazırlamanız gerekiyor ve evinizde sağlam kolonları belirleyip orada bir beyaz eşya ve ya masa yanında depremin bitmesini beklemeniz gerekiyor.

Tavsiye Bizden

Öncelikle herşeyden önce soğukkanlı olmamız gerektiğini unutmamamız gerekiyor.Yaşam mücadelenizi sürdürmek için paniğe kapılmamalısınız.Unutmayın ki Japonya’da olan 9 şiddetindeki depremde pencereden atlayıp ayağını kıran tek insan bir Türk’tü.Onun için tavsiye bizden en önemli şey o anda ne yapacağınızı iyi düşünmek.Biliyorum bu zor ama imkansız değil 17 Ağustos 1999 Gölcük depremini yaşayan insanlardan birisiyim,inanın temkinli davranan ve ne yapmasını gerektiğini bilen insanlar o depremden kurtulmayı başardılar.

Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz

(Editörden;Gölcük depreminde yaşadıklarım için Hikayelerimiz kategorisinden yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top